Pytania czytelników

VoIP dla mnie...

  • Przeczytano: 16928
  • Komentarzy: 2
Czytelnik napisał:
Jestem 40-latkiem i nowości technologiczne nie są moją mocną strona, jednak chciałbym obniżyć koszty prowadzonych rozmów telefonicznych i jednocześnie przedłużyć czas ichtrwania.W domu mam telefon stacionarny (Multimedia - droga radiowa), oraz komputer ( łącze 128 - droga radiowa).

Teraz korzystam także z skaypa do rozmów . - ale tylko z 3-osobami z rodziny bo oni mają komputer.Chcę móc dzwonić na stacionarne numery wykorzystując nowa technologię, jednak osoby dzwoniace do mnie żeby dodzwaniały się na dotychczasowy stacionarny telefon.Czy można zrobić tak aby pozostałe osoby z rodziny mające tylko
zwykłe telefony mogły także dzwonić do siebie wzajemnie dzieki tej technologi np: wykorzystując konto ( lub coś podobnego ) które bym założył i opłacił je( systematycznie doładowywał je).Jeśli tak to co trzeba dokupić - jakie najlepiej urządzenie ( to ma służyć długo - najniższa cena to nie znaczy że najtańsza w perspektywie miesięcy lat). Chcę żeby jakość rozmów była dobra lub b.dobra- czy trzeba wybrać jakiegoś dostawcę usługi , jeśli tak to z grona kogo spokojnie można wybrać ( znajomy pokazał mi taka rozmowę za grosze - to była rozmowa "przez rynne" -chcę tego uniknąć.

Kto może mi zainstalować i skonfigurować te urządzenia.

Z góry dziękuję za precyzyjne informacje.Pozdrawiam
Odpowiedź eTelefonia:
Witam,z tego co Pan napisał, dobrym rozwiązaniem byłaby instalacja bramki VoIP np. Linksys SPA3102. Jest to urządzenie podpinane do Internetu (ma wbudowany router lub switch), do które połącza się komputer, linię analogową (np. od TPSA, DIALOG, itp) oraz aparat analogowy.

To urządzenie konfigurujemy do obsługi konta VoIP dowolnego operatora.Korzyści:-jeden aparat do odbierania połączeń na zwykły nr PSTN oraz numer VoIP.

-połączenia wychodzące realizowane są standartowo przez VoIP (w zależności od konfiguracji - można np. naciskająć * przełączyć się na linię PSTN i wykonać rozmowę przez linię analogową) -bramka VoIP/router lub switch w jednym.Co do rozmów dla innych członków rodziny - nie polecam rozwiązania, że kilka osób korzysta z tego samego konta VoIP, ale każdy członek, który posiada Internet i numer stacjonarny może skorzystać z takiego rozwiązania i jeżeli skorzystacie Państwo z usług tego samego operatora - będą mięli Państwo rozmowy za darmo.

Jeżeli ktoś posiada Internet, a nie posiada linii PSTN, to proponuję urządzenie Linksys SPA 2102. Wtedy podłączony telefon analogowy (jeżeli konto VoIP jest z numerem stacjonarnym) pełni funkcję telefonu stacjonarnego.Koszt urządzeń:

Linksys SPA 3102 - ok 250zł

Linksys SPA 2102 - ok 220zł.Proszę mieć też na uwadze, że jakość połączeń wykononywanych przez VoIP zależy od jakości i przepustowości łącza Internetowego. Przepustowość 128/128 kbps powinna wystarczyć i ile w tym samym czasie nie jest obciążone łącze np. ściąganiem plików z internetu.

Zobacz inne losowo wybrane pytania:

Przekierowywanie połączeń w Teleaikon
Telefonowanie przy wyłączonym komputerze z liveboxem
Skype bez włączonego komputera?
Echo w słuchawce rozmówcy
Jaką bramkę VoIP zakupić?

  • Trfx2009-12-04 16:18:00
    wystarczy ustawić kodek G.729 (to już dział techniczny operatora) wybrać bramkę - nie koniecznie Linksysa.. można zakupić np. router z QoS + telefon hybrydę (VoIP oraz analog w 1) np. router d-link/Linksys/Cisco + Telefon Siemens Gigset (np. model) A580 IP lub C 470 IP
  • foo2007-07-28 18:43:00
    spa posiadają QoS kolejkują usługi i można włączyć priorytet połączenia telefonicznego.
Dodaj komentarz
TPL_GK_LANG_BACK_TO_TOP